Нос Калиакра – където легенди и красота се преплитат

Нос Калиакра несъмнено е едно от най-впечатляващите и живописни места по Северното Черноморие. Място, което очарова, освен с красотата си, и с интересните легенди, които се носят за него.
Какво ще научим в тази публикация?
- Общи данни за нос Калиакра
- Билети, цени и работно време
- Крепост Калиакра
- Интересни легенди за нос Калиакра
Общи данни
Както споменахме, нос Калиакра се намира на Северното ни Черноморие, на около 70 км от морската ни столица Варна и на около 12 км от гр. Каварна.
В буквален превод от гръцки означава „красивият нос“.
Карта:
Носът впечатлява още с формата си, тъй като е врязан около 2 км в морето, с историята си и с красивите панорамни гледки, които се разкриват от различни ъгли.
Говори се, че при ясно време тук, от стръмните 70-метрови скали, може да се видят делфини. За съжаление, още не съм имала този късмет, но никога не е късно. =) Тук гнездят и редица редки видове морски птици, сред които аристотеловите корморани. Над носа преминава и една от големите въздушни магистрали на прелетни птици от цяла Европа – Via pontica.
Неслучайно Калиакра е една от първите защитени територии в България, която включва и морска акватория. Обявена е за природен резерват още през 1941 г., а крепостта, която ни посреща малко след входа, е обявена за архитектурен паметник на културата с национално значение през 1967 г.
На носа има още музей, ресторант, морски фар, метеорологична станция и параклис. И разбира се, емблематичната арка, пред която се вият опашки за снимки в почивните дни. Но преди да се впуснем към история и легенди, нека видим как и колко ще ни струва да посетим това прекрасно местенце.
Вход, цени и работно време
До нос Калиакра най-удобно е да се стигне с кола. Има достатъчно табели, така че трудно ще се объркате. Паркинг има, а за да преминете към паркинга и носа, се иска вход на човек.
Ето цените към 2020 год.:
За възрастни – 3 лв.
За ученици и студенти – 1.50 лв.
Беседа – 10 лв.
Работно време
9:00 – 19:00 ч. без почивен ден (1 април – 31 октомври)
Зимно време – не работи
Имайте предвид, че дори да е лято, на носа е доста ветровито, така че си носете нещо връхно.
Има ли плаж наблизо?
Да, съвсем наблизо се намира едно скрито бижу, което много от туристите пропускат, тъй като не знаят, че е толкова близо. Става дума за плаж Болата – уникално местенце, което си заслужава да видите, дори и без да плажувате там.
Ако искате да поседнете за малко на скалист плаж, още по-близо се намира и плаж Зеленка:
Музей
В една от пещерите на нос Калиакра има музей, където могат да се видят археологически находки, открити при разкопки в резервата. Не се заплаща допълнително. Сред най-интересните експонати е макет на древната крепост, който показва как е изглеждала в миналото. А сега нека разберем малко повече за нея.
Крепост Калиакра
Историята на Калиакра датира още от 4-ти в.пр.Хр. , когато местността била населявана от траките, дали първото й име Тиризис. По-късно крепостта е преименувана на Акре Кастелиум и чак от 13-ти век започва да се споменава името Калиакра.
Най-голям разцвет крепостта бележи през втората половина на 14-ти век по времето на деспот Добротица. От този период са и повечето останки и находки от крепостта, сред които части от водопровода, баните и резиденцията му.
Интересно е да споменем, че българската крепост Калиакра е една от последните български крепости, паднали под османско робство.
Припомням, че крепостта е обявена за архитектурен паметник на културата с национално значение.
Интересни легенди за нос Калиакра
Много легенди се носят за това мистично място, а ние ще разгледаме някои от най-емблематичните:
Легендата за Калиакра
Първата легенда е свързана с произхода на името Калиакра. Носи се легенда, която разказва за подвига на 40 български девойки, които завързали косите си една за друга и се хвърлили в морето, за да не попаднат в ръцете на османските поробители. Най-красивата и смелата сред тях се казвала Калиакра, и на нея е кръстен носът.
По пътя на влизане може да видите „Портата на 40-те девици“, построена в тяхна памет. Портата пази спомена за тяхната саможертва в името на вярата и свободата.
Легендата има и продължение… Говори се, че дълго време след тяхната гибел, водени отново от Калиакра, девойките се връщали при носа и отмъщавали на поробителя.
Легендата за Св. Никола
Другото най-известно поверие се отнася до свети Никола – покровителят на моряците.
Според легендата, докато бягал от османците по носа, Господ, за да му помогне удължавал земята под краката му навътре в морето. И така цели 2 километра. По този начин се образувал носът. За съжаление, това не помогнало много на Свети Никола, тъй като накрая бил заловен и посечен. Според друга версия, светецът скочил в морето, за да не бъде заловен.
На това място е издигнат малък параклис в негова чест, реставриван през 1993 г., който може да видим и днес.
Интересно е, че и 2-те легенди имат общ мотив – този на саможертвата в името на свободата и бягството от османците.
Пръстенът-убиец

Ще вмъкна и една интересна находка от края на 14-ти век, тъй като около нея се крият догадки. При разкопки на нос Калиакра през 2013 г., е открит необикновен бронзов пръстен. Археолозите го наричат „първият открит пръстен за извършване на убийства“ в България или „пръстенът-убиец“.
Смята се, че умишлено е ненатрапчив на визия и с него са се извършвали убийства от политически характер. Той разполага с кухина с малка дупчица, перфектна за целта да побере отрова, която да се изсипе в нечия чаша незабелязано.
Червеният цвят на скалите
Като споменахме убийства, друго предание разказва, че скалистите брегове на Калиакра са с червеникав цвят, тъй като са се напоили с кръвта на загиналите през различните епохи и битки (и мистериозни убийства).

Дали легендите са само легенди или в тях има доза истина, не можем да кажем. Това, което е сигурно е, че нос Калиакра е едно уникално място на север от Варна, впечатляващо с историята, красотата си и природата наоколо. Място, което никога не омръзва да посещаваш отново и отново.
Съгласни ли сте?
Коментари (4)
Сезай
Здравейте,посещението на нос Калиакра подходящо ли е с малки деца?
Станислав
Джорджа, виждам, че сте посетила Калиакра, Балчик, Тюленово. И трите се намират в Добричка област. Вие, обаче, и в трите статии, споменавате като географски ориентир Варна?!?!? На каквото и да се дължи, това пренебрежително отношение е обидно, а и смешно! Все едно да определя София като град на 300 км. югозападно от Добрич. Бързам да изпреваря събитията и да Ви информирам, че Албена, Кранево и Русалка са също в Добричка област!