Ботаническата градина и Дворецът в Балчик

Ботаническата градина и Дворецът в Балчик
Имате ли път към Балчик или Северното Черноморие, няма как да не посетите Ботаническата градина и Дворецът, обединени в уникален архитектурно-парков комплекс. Местността също е много красива и навремето е запленила дори румънската кралица Мария Единбургска, която избира мястото за своя лятна резиденция.
В тази публикация ще намерите подробна и интересна информация за:
Университетската ботаническа градина в Балчик
Започваме от Ботаническата градина, макар хронологично да е възникнала след Двореца.
Създадена е през 1955 г. на територията на парка на Двореца, като звено на Софийски университет.
Днес градината се простира на площ от над 190 декара, като голяма част от нея е със статут на защитена територия.
Няма как да не ви очарова с огромното си разнообразие от растителни видове, цветове и форми.
Любопитно е да споменем, че тук се намира и втората по големина кактусова колекция в Европа, след тази в Екзотичната градина в Монако. Постоянната експозиция включва уникални видове кактуси и сукуленти, които заслужено привличат погледите на посетителите. Някои от тях цъфтят веднъж на 100 години, а други издържат без проблем и на много тежки зимни условия.
Впечатляваща е и Божествената градина със своите характерни килимни зацветявания, а като цяло и всички отделни красиво оформени кътове, посветени на различни видове.
Градините са свързани помежду си с извити стълбища, мостчета, пътеки, изящни арки и тунели. Трудно е да се определи кои цветя са най-красиви, но розите, водните лилии и магнолиите със сигурност са сред тях.
Метасеквоята е един от редките видове, които можем да видим, съществуващ още от ерата на динозаврите.
Многобройните естествени и изкуствени водоеми допълват картинката по уникален начин. За оригиналната (и стилна) архитектура са виновни италиански архитекти, които я проектират по желание на румънската кралица, заедно с Двореца. Целият комплекс е изграден терасовидно върху стръмните скали, с прекрасен изглед към морския бряг. А швейцарски градинар превръща проекта в приказна реалност.
Неслучайно много влюбени двойки избират това място за един от най-специалните моменти в живота си.
Още нещо интересно е, че Ботаническата градина в Балчик се явява спасителен център на редки и застрашени видове по Вашингтонската конвенция. Освен това, е място за изследователска и научна дейност, както и за студентски практики и екологични инициативи.
Дворецът в Балчик
А как възникнал самият Дворец?
Навремето Южна Добруджа била под владението на Румъния. След като посетила местността, румънската кралица Мария Единбургска се влюбила в природата наоколо и решила именно тук да построи лятната си резиденция.
Когато през 1924г. италианските архитекти се заловили със задачата, тя кръстила своята вила “Тенха юва”, което в превод означава “Тихото или уединеното гнездо”. Кралицата искала гостите й и самата тя да усещат невероятното спокойствие, което струи от местността. Това е причината вилите да са разпръснати из целия двор. Освен самостоятелни вили, през годините се изграждат параклиси, чешми, нимфеум, пътеки, вътрешни дворове и потоци.
Любопитно: Говори се, че водата, която извира от една от постройките е лековита.
Сватба в Двореца
Като споменахме нимфеум, нека обясним какво представлява. Това е римска лоджия и един от най-впечатляващите примери за антична архитектура в бившата резиденция. По този начин са наричали храмовете на древногръцките нимфи – богини на водата. Румънската кралица е ползвала мястото, за да празнува свои рождени и имени дни и да посреща значими гости и делегации.
Днес, това е едно от емблематичните места на територията на Двореца, където може да се венчаете. Нимфеумът е обгърнат от зеленина и аромат на цветя, което го превръща в романтично място за сключване на граждански или църковен брак. Другата опция е в параклиса Стела Марис, а през зимните месеци, се предлага вариант и в закритата част на комплекса.
Дворецът в Балчик определено става все по-предпочитано място за сватби, особено сред чужденците. Подходящ избор, както за тесен кръг, така и за повече гости. Най-голямата сватба до момента е събрала около 260 души, а на най-нестандартната всички гости са били облечени като герои от Алиса в страната на чудесата.
Време е да преминем към:
Необикновена архитектура
В архитектурата на 46-те сгради и многобройните градини са вплетени елементи от различни култури и религии, отново по желание на кралицата. Усеща се влиянието на различни стилове: възрожденски, трансилвански, мавритански, византийски, ориенталски и др. Като орнаменти забелязваме християнски кръстове, минаре, езически барелефи, древни митологични създания, марокански делви, мюсюлмански чалми и много други.
Затова си има и обяснение: румънската кралица изповядвала древна бахайска религия, учеща на вяра в единството на Бога, равнопоставеност на различните религии по света и хората като цяло.
Тя се молела в специално изградения параклис Успение Богородично, който е изцяло реставриран. Обърнете внимание на дърворезбата на трона и позлатеното разпятие.
Паркът е доста голям, но ето някои от по-интересните места из Двореца: Плачещият град, Градината на Аллах, Градината на принца с езерцето с лилиите, параклисът Стела Марис, Алеята на вековете, Висящите тераси, гробът на кралица Мария, старата мелница, сребърния кладенец.
Във вилата на кралицата се помещава музейна изложба, която показва нейни лични вещи, документи, антични съдове, намерени наоколо и др. А в бившата библиотека на резиденцията, днес са поместени изложби на български и чуждестранни художници.
Една по-съвременна атракция е Алеята на виното, където може да дегустираме и закупим интересни български вина. Тук за пръв път опитах вино от пъпеш.
А сега към по-практическата част:
Цени и работно време
Няма как да не изкажа възмущението си от завишените цени за посещение на обекта. Въпреки това, смятам че мястото си заслужава да бъде посетено поне веднъж, защото наистина е много красиво.
Цени:
Възрастни – 14 лв. за 2-те (Ботаническа градина – 8 лв., Двореца – 6 лв.)
Деца от 7г. до 18г., ученици, студенти, пенсионери – 5 лв. за 2-те (Ботаническа – 3 лв., Двореца – 2 лв.)
Деца до 7 г. – безплатно
Работно време:
Всеки ден от 8:30 – 18:00ч. (април, септември – до 19ч., от май до август – до 20 ч.)
Зимно работно време: 8:30 до 17:00 ч. Лятно работно време: 8:00 до 20:00 ч. – за Двореца (на каси и музей)
Най-доброто време за посещение е през пролетта, когато повечето видове цъфтят и ще може да се насладите на цветята в целия им блясък.
Самият комплекс се намира на около 2 км от центъра на Балчик и на около 40 км от Варна.
Цялата тази зеленина в комбинация с оформянето, подредбата, архитектурата и гледките към морето, превръщат Ботаническата градина и Двореца в Балчик в едно приказно място, което трудно ще ви остави безразлични.
А какво е вашето мнение за комплекса? Какво най-много ви впечатли? Споделете в коментар =)
Прочетете още:
Коментари (7)
Николай
Най големите мошенници! Грубо отношение и подвеждащ персонал! Първо е касата за двореца но никой не ти казва плащаш 6 лв за възрастен и 3 лв за дете и после те пращат на другата каса трябвало да минем с билетите и от там. Там те посреща леличка 8 лв за възрастен и 6 лв за дете! Показваме билетите и се оказва,че първата каса е за двореза,а втората е за градината и без билетите за градината не можеш да влезеш да разгледаш двореца! Обяснението беше,че нямало друг вход........ Пълни измамници никой не ти обяснява коя каса за къде е и като минеш през първата или ще изгориш с парите или ще те накарат да си вземеш билети и за градината защото без тях не можеш да влезеш и да разгледаш двореца! И за капак в двореца маски еднократни,които струват 0,30 лв ти ги продават за 2 лв! Пълни мошенници и после нямало тористи реват! Няма и да има! Мошенници от класа и супер лошо отношение особенно на входа! 50 лв за едно семейство и то за едно нищо!
Мария
Току-що реших да проверя какви забележителности могат да се посетят в гр. Балчик, като естествено на първо място е Дворецът. Информирах се и за цената за 4-членно семейство (2-ма възрастни + 2 деца), НО СЕ ИЗУМИХ ОТ СУМАТА, която трябвя дя отделим 28 лв. за двама възрастни + 10 лв. за две деца = 38 лв. За средностатистическото българско семейство това си е голям разход сомо за посещение на един исторически обект. Трябва сериозно да се помисли цените за българи и тези за чужденци да са различни и в съответствие със стандарта на живот в България. С високите цени на билетите ще отблъсквате все повече нашенци от досега им до културните ценности на България!!!
Станислав
Извинете, но какво общо има Балчик с Варна, при положение че е в Добричка област?!?!?! Все едно по CNN да представят Перник като град на 200 км. източно от Белград!?!?!
Евгения
Наистина прекрасно място,но простотията и грубото отношение на хората,които насочват посетителите към касите и "късат билетчетата" на входа,бяха възмутителни! Развалиха настроението и удоволствието ни Не стига объркващото плащане на две каси ,като първо плащаш за двореца,до който не можеш да стигнеш ако не си платил за градината,ами и това... Беше разочароващо!