Исландия – всичко, което трябва да знаем преди да я посетим


Категория: Исландия

Автор: Теодора Господинова

Последно обновена: 26.03.2023

Исландия

Исландия е несъмнено магична страна, която попада в списъка с най-желани дестинации на почти всеки един пътешественик.

Исландия, малка островна държава в северната част на Атлантическия океан, представлява вулканична лаборатория, в която нестихващите земни сили непрекъснато „експериментират“ и променят ландшафта на страната. Неспокойни вулкани и гейзери, величествени водопади и вечно топящи се ледници са основните „виновници“ за този нереален лунен пейзаж.

Лично аз бих описала Исландия като магия, като незабравимо изживяване в един тотално различен от нашия свят, на което имах възможността да се насладя за 8 месеца.

Без значение през кое време на годината ще я посетим, тази малка островна държава има с какво да посрещне гостите си – спиращи дъха планински пейзажи, ледени пещери, Северното сияние, термални басейни с гореща вода под открито небе, културния живот на столицата Рейкявик, както и разнообразната кухня на викингите.

Исландия, разположена в северната част на Атлантическия океан, често е наричана „Земя от лед и огън“, защото на компактната ѝ територия „съжителстват“ вечен лед и активни вулкани.

Прочетете още за Исландия

Също така, това е единствената държава в света без действаща армия, а малко над половината от населението ѝ вярва в съществуването на горски духове и елфи. Според тях, тези митични същества живеят в скалисти местности и наказват онези, които ги безпокоят. Много често се отменят планирани строежи в части, където се счита, че живеят горски елфи или тролове.

Ако планирате да посетите земята „от лед и огън“ (или просто страдате от вродено любопитство към света), тази статия ще ви запознае с всичко, което трябва да знаете за Исландия преди да я посетите.

Общи данни

Каква е площта на Исландия? 103,000 km2

Колко е населението й? 350 710 души (март, 2018)

Коя е столицата на Исландия (и най-голям град)? Рейкявик (с население 120 000 души)

Кой е официалния език? Исландски (силно наподобяващ датския език)

Каква е официалната валута в Исландия? Исландска крона (ISK)

1 EUR = 126 ISK

1 BGN = 64.47 ISK 

Любопитни факти за страната:

Преди да пристъпя към полезната информация за тези от вас, които планират да посетят Исландия в близко бъдеще, ето няколко (МНОГО!) любопитни факти за страната, които ми се иска да споделя.

  • Исландците имат само 2 имена. Второто име се образува от името на бащата като към него се прибавя ‘dottir’ (дъщеря) ‘son’ (син), според това дали детето е от женски или мъжки пол.
  • Преди първата човешка експедиция до луната, през 1969 година, Нийл Армстронг и група учени от НАСА са направили редица тренировъчни прекосявания на лунната повърхност именно в Исландия, тъй като се счита, че ландшафта там е най-близък до този на Луната.
  • Исландия е една от първите страни в света, които легализират еднополовите бракове. Към днешна дата, това е и първата страна, която въвежда равно заплащане на работното място между половете.
  • Около 50% от местното население на Исландия вярва в съществуването на митични създания, като елфи и тролчета. Съществуват куп забавни истории и легенди за тези същества, а исландците отиват толкова далеч във вярванията си, че понякога отлагат планирани строежи, ако решат, че на това място живеят елфи. Някои големи паднали скали в полетата се считат за замръзнали тролове, а един местен водач ни сподели, че острата миризма на сяра, която често присъства в Исландия, не е от гейзерите, а всъщност е миризмата на мръсната вода, в която са се къпали троловете.

Тези малки къщички за елфи могат да се видят доста често в Исландия:


Не спираме до тук – още любопитни факти за Исландия

  • За разлика от другите езици, които са се променили драстично през вековете, исландският остава много близо до първоначалните си корени. Библията от началото на 1500-те години (първата отпечатана на исландски език, която може да се намери в народен музей в Skógar) все още лесно може да бъде прочетена от младото поколение в Ислания.
  • Вярвайте или не, това е единствената страна в света без действаща армия, а местните полицаи не носят оръжие със себе си. Животът там е изключително спокоен и безопасен (…а аз отнесох доста шеги от исландските си колеги заради това, че заключвам колата си…).
  • В Исландия не е прието да се оставя бакшиш (разбира се, ако наемете частен екскурзовод и сте доволни от услугите му – той няма да се разсърди да му оставите символичен бонус);
  • Колкото и изненадващо да звучи, в Исландия не може да откриете ресторанти на McDonalds! Да, можете да похапнете KFC и дори Taco Bell в Рейкявик, но забравете за Big Mac, средни картофки и голяма кола с жълто крещящо „М” на опаковката.

Първите 3 неща, които трябва да знаем, преди да започнем да организираме пътешествие до Исландия…


1. Планирайки бюджета си за това пътуване, имайте предвид, че страната е ужасно скъпа. Цените на алкохола, храната в ресторантите и сувенирите скачат драстично всяка година. В интерес на истината, Рейкявик е обявен за най-скъпият град в света за изминалата 2017.

2. Всички, буквално ВСИЧКИ, в Исландия говорят английски…така че е много лесно да помолите някой местен да ви упъти.

3. Ако сте гражданин на страна от Европейския съюз, няма нужда да си изкарвате виза, но можете да влезете в Исландия само с международен паспорт.

Как да стигнем до Исландия?

Колкото и отдалечена и трудно достъпна да изглежда Исландия, истината е, че никога не е било по-лесно да я посетим благодарение на редовните полети на някои нискотарифни авиолинии (Easyjet, Wizzair, Wowair, JetCost и други), свързващи цяла Европа с Рейкявик.

Най-лесният (и евтин) начин да летите до Исландия от България е с прикачване в Лондон. Според сезона цената на еднопосочния билет Лондон – Рейкявик може да варира от 30 евро до 200 евро.

Съвет: Избягвайте да хващате такси от и до летището… освен ако не искате да се разделите с 100 евро непосредствено след кацането си в Исландия.

FlyBus тръгва от  летището Кефлавик (Keflavík) на всеки половин час и спира до всички големи хотели в Рейкявик, включително автобусния терминал BSÍ в центъра на града. Трансферът ще ви струва 2,700 ISK (приблизително 23 евро), което не е никак лошо, като се има предвид, че пътуването от летището до центъра на града е около 45 минути. Не забравяйте да се насладите на безплатния WiFi на борда (най-вероятно всеки ще го оцени – все пак Исландия не е част от Европейския съюз и обаждането или използването на мобилна дата от българският оператор ще ви ковства цяло състояние).

Как да обикаляме Исландия?

Опциите за транспорт в страната са меко казано ограничени. Исландия няма железопътна мрежа, а автобусите оперират само до по-големите градове веднъж дневно през зимата и два пъти дневно през летния сезон. Трябва да отбележа и факта, че автобусният транспорт е ИЗКЛЮЧИТЕЛНО скъп.

Две са най-популярните опции да пътешествате в Исландия – с кола под наем или на автостоп през лятото, тъй като е много безопасно.


Ако сте решили да наемете кола под наем – имам два ценни съвета за вас. На първо място, платете за всички възможни застраховки на колата, тъй като ще ви се наложи да шофирате по черни пътища, каменисти и заледени участъци, за да се насладите на някои от най-спиращите дъха забележителности на Исландия. Вторият ми съвет е да не оставяте колата с по-малко от половин резервоар гориво, защото бензиностанциите са доста на рядко и не приемат кредитни карти.

Къде да отседнем? 

Ако искате да спестите някой лев, може да се спрете на опция в Airbnb (изгоден и удобен начин за пътуване).

Столицата Рейкявик 

Рейкявик, родното място на световноизвестната певица Bjork, е столицата и първият по големина град в Исландия. Любопитен факт е, че в него живее почти половината от населението на страната. Градът прави впечетление с шарените къщички; голямата църква във формата на ледник (Hallgrímskirkja church), която се вижда от почти всеки край на града; бурният нощен живот; ежегодните музикални фестивали (Iceland Airwaves) и единственият по рода си Музей на пениса (The Icelandic Phallological Museum).

Добрата новина е, че градът е сравнително малък по площ и е лесно да се обиколи пеша или с колело под наем.

Горещо препоръчвам да планирате поне една нощ в Рейкявик, за да опитате от всички изкушения, които може да ви предложи тази скандинавска столица.

Според сезона и удобствата, нощувките варират от 25 до 200 евро/на човек.

Местната кухня

Обзалагам се, че исландската кухня ще се стори безкрайно странна на всеки един от вас. Исландия има традиции в риболова (който е бил на първо място в икономиката на страната, но сега бива изместен от туризма) и в местните ресторанти се предлага голямо разнообразие от рибни ястия, включително и месо от кит.

В Исландия се отглеждат и много овце, но начина, по който местните приготвят агнешкото силно се различава от българския – месото се поднася на грил и полусурово.

Важно е да спомена за традиционния хляб (rúgbrauð), който се оставя в дупки в земята за около 24 часа и се изпича от високата температура на геотермалните води. Към днешна дата този исландски хляб се продава във всички големи супермаркети. Rúgbrauð се комбинира най-добре с бяла риба, но също така е много вкусен и с масло, пате, пушена сьомга или херинга.

Препоръчвам ви да опитате още и:

Snúður – традиционно тестено изделие, пълно с канела, покрито с шоколад, карамел или захарна глазура.

Pönnukökur – тънки исландски палачинки (обикновено се сервират навити със сериозно количество захар или внимателно сгънати с конфитюр и сметана).

Kjötsúpa – агнешка супа със зеленчуци, нарязани на едро и исландски билки. Страхотна за студен зимен ден!

Северното сияние

Има само няколко страни в света, които имат възможността да виждат Северното сияние ежегодно, но Исландия определено се счита за привилегирована, тъй като може да се наслаждава на прекрасни сияния през цели 8 месеца от годината (от септември до края на април).

Професионални фотографи и любители от цял свят посещават страната „от лед и лава“ съобразно прогнозата за сиянията (the aurora forecast). Най-вероятно много от вас биха желали да планират пътешествието си във време, когато има шанс да видят Сиянието с очите си. Моите съвети от личен опит са да се отдалечите максимално от по-големите населени градове и да не се надявате прекалено много, а да се наслаждавате на пейзажите около вас, които също не са за изпускане!снимка: Юли Наумов

 Предупреждавам ви – ще се влюбите в Исландия от пръв поглед. Докато сте там, ще си повторите хиляди пъти  „това е най-магическото място, на което някога съм бил“. Истина е, че е доста скъпа дестинация, а суровият климат изисква предварителна подготовка, но ви съветвам да включите страната „от лед и лава“ във вашият списък (bucket list).

Прочетете още за Исландия

За автора: Теодора Господинова

Теодора Господинова

Страстен пътешественик, който "страда" от нестихващо любопитство към света. Прекарах няколко години в „странстване“ като някои от местата, където съм живяла са Исландия, Португалия, Шотландия и Лондон. Надявам се статиите, които пиша да са полезни на тези от вас, които споделят моята страст – пътешествията! Enjoy! 

Напишете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Коментари (9)

Нина Данколова

Благодаря за интересния разказ! Надявам се през м. септември да видим тази магия - наречена Исландия!

Константин

Благодаря Ви!

Saveti

И ние благодарим! =) Поздрави,

Vanya Lambova

Благодаря за хубавата статия. Плануваме да посетим. Търсим информация какво да посетим през март за 4 дни. Да сте здрави.

Saveti

Много благодарим, Ваня! Бъдете здрава и дано успеете да посетите Исландия, когато сте планували и да си изкарате чудесно!

Simeon

Колко километра са от Исландия до България?

Saveti

Здравейте, Симеон. Да вземем столиците на 2-те държави: разстоянието от София до Рейкявик е около 3704 км. =) Поздрави,

Елеонора Драгомирова

Здравейте, Много Ви благодаря за хубавата статия. живи и здрави, планираме да посетим Исландия след средата на март, като се надявам да видим сиянието, същевременно зимата малко да е поотпуснала и да видим някои от природните красоти не целите в лед (поне се надявам...). Пожелавам и на Вас още много хубави и незабравими пътешествия! Поздрави, Елеонора Драгомирова 0889 52 18 53

Saveti

Здравейте, Елеонора. Пожелавам Ви да видите Сиянието и да се насладите на красотите на Исландия! Поздрави и много вълнуващи пътешествия!