Маракеш – всичко, което трябва да знаем преди да го посетим

Преди да посетя Мароко за първи път, прочетох доста информация и в повечето пътеводители бе описан като Страната на замайващото разнообразие. След като бях там и попътувах, останах наистина смаяна пред комбинацията от епични планински вериги, древни градове, безкрайни пустини, екзотична арабска кухня и топлото гостоприемство на местните.
Пишейки за Мароко, неминуемо се сещам за Маракеш – неговата перла, сгушена в подножието на Атласките планини. Това е третият по големина град и важност след Рабат (столицата) и Казабланка (индустриалния център).
Прочетете и:
Оттам започна моята арабска приказка.
Най-точното определение, което бих могла да дам за Маракеш е неподправен микс от ухания, подправки, арабска екзотика, бедност, красота, стъклени лампи, забулени хора, килими в ярки цветове, магарета и камили. Това е едно от онези места, които те омагьосват и въвличат в приказка от „Хиляда и една нощ“.
Ето и няколко съвета, които искам да споделя с тези от вас, планиращи да посетят Маракеш.
Обща информация и съвети:
- За да посетите Мароко, не ви е необходима виза (за престой под 90 дни), но задължително ви трябва международен паспорт. Това правило важи за всички страни от Европейския Съюз.
- Официалната валута е мароканския дирхам (МАD), но към днешна дата в доста ресторанти и магазини се приема и евро.
1 MAD = O.9O EUR
- Съветвам ви да консумирате само бутилирана минерална вода и така любимият за мароканците ментов чай.
- Макар, че всички говорят френски и по-голямата част – английски, ето няколко фрази, които ми бяха доста полезни да се потопя в местната култура:
Ismi … (Исми…) – Моето име е…
Shukran (шукран) – Благодаря
Maasalaamah (Маасаламах) – Довиждане
Marhabbah (мараба) – Здравей
Как да се придвижим в Маракеш:

След дълго проучване разбрах, че от България до Маракеш се стига най-лесно и най-евтино с полет от София до Лондон и прекачване. Нискотарифните авиокомпании, които извършват постоянни полети до Маракеш са Ryanair и EasyJet. Цените варират според сезона. През януари месец могат да се намерят билети за под 50 евро в посока.
От летището до центъра на Маракеш:
От летище Marrakesh Menara Airport до центъра на града се стига по два начина – с градски транспорт (еднопосочният билет е около 2 евро) или с такси (без климатик), което излиза между 10-15 евро в посока за 4 души.
Най-подходящото време за посещение на Маракеш:
Заради тропичния полу-пустинен климат, най-подходящото време за пътуване до Маракеш е през пролетта, когато розите цъфтят, времето е слънчево, а дните – дълги. Другият удачен период от годината е през септември-ноември.
Разбира се, времето може да ви изненада. Аз, например, посетих Маракеш през април и дневната температура беше 39С. През нощта, падаше до 15С.
В никакъв случай не подценявайте екстремните температури през лятото, които могат да достигнат 45С.
Основни забележителности в Маракеш
Любопитен факт е, че Маракеш е наричан „Розовият град“ заради преобладаващият керемидено-розов цвят на сградите. От това, което ми разказаха местни мароканци, именно кралят е този, който избира цветовете. Казабланка, например, е „Белият град“, тъй като всички сгради там са в бяло.
1. Площад Джема Ел Фна

Най-емблематичен за Маракеш е площадът Джема Ел Фна (Djemaa El Fna), разположен в непосредствена близост до Медината (Стария град). Той е и отправна точка за всички забележителности на Маракеш.
Без значение в кой момент от деня сте там, винаги кипи веселие с акробати, укротители на змии, татуисти с къна, улични музиканти и търговци на плетени шапки. Джема Ел Фна е обявен за част от културното наследство на ЮНЕСКО през 2001 година.
Моят единствен съвет е да бъдете нащрек, защото площадът „гъмжи“ от крадци.
Маракеш е също известен с живописните си паркове и градини. Говорейки с местните, веднага разбрах, че това са едни от нещата, които ги правят най-горди.
2. Градините Менара

Ако сте там, задължително трябва да отделите време и за градините Менара (Jardins Menara) – едно от най-големите маслинови съждения в света, датиращи от 12 век. Тя се намира на около 40 минути пеша от площада Джема Ел Фна и е идеално „скривалище“ в сърцето на градската джунгла.
Градината Менара е отворена за посещения всеки ден от седмицата между 09:00 – 17:00 часа. Входът е напълно безплатен.
3.Музеят на френския дизайнер Ив Сен Лоран
Изненада за мен беше да науча, че именно в Маракеш – толкова автентичен и арабски, се намира музеят на френския дизайнер Ив Сен Лоран (Musée Yves Saint Laurent). Тази завладяваща експозиция показва фино подбрани колекции от облекла и принадлежности за висша мода, които обхващат над 40 години творческа работа на легендарния моден дизайнер.
Музеят отваря врати за посещение всеки ден от 10:00 до 18:00 часа, с изключение на сряда. Цената за чуждестранни туристи е 100DH (равнява се на около 9 евро към днешна дата).
Прочетете още:
И все пак Маракеш – космополитен, автентичен и забързан по арабски, може да предложи още много на гостите си. Това, което остава е да организирате пътуване до там и да се убедите сами! =) Как ви звучи??
За автора: Теодора Господинова
Страстен пътешественик, който "страда" от нестихващо любопитство към света. Прекарах няколко години в „странстване“ като някои от местата, където съм живяла са Исландия, Португалия, Шотландия и Лондон. Надявам се статиите, които пиша да са полезни на тези от вас, които споделят моята страст – пътешествията! Enjoy!
Коментари (4)
Ивайло Найденов
Здравейте! Предстои ми цяла седмица соло- пътешествие в Мароко- Маракеш- рабат- Фес. Обиколил съм почти цяла Европа доверявайки се на моя най- добър приятел- google maps. Ще мога ли да разчитам пак на него по време на разходките ми и в Медините на тези градове?
Красимира
Здравейте, бих искала да попитам, тъй като сме решили с приятеля ми да посетим Маракеш, самостоятелно, с екскурзия ли бяхте там - организирано или самостоятелно, има ли някакви мерки за сигурност, от които да се притесняваме и нещо, което притеснява приятеля ми - ваксини - те задължителни ли са, необходими или няма от какво да се притесняваме. Ще Ви бъда много благодарна да ми разясните някои неща около пътуването.