Гледките от там са страхотни, а мястото е чудесно за разходка през почивните дни. На около 20 км от столицата и на 3 км от кв. Кремиковци в местността „Градището” се намира Кремиковският манастир „Свети Георги Победоносец“. Разположен е върху скалиста тераса и от него се вижда цялото Софийско поле и София.
Съдържание на статията:
- Как се стига до Кремиковския манастир?
- Кремиковски манастир – какво ще видим?
- История на Кремиковския манастир
- Забележителности около Кремиковски манастир
Как се стига до Кремиковския манастир?
природата около Кремиковски манастирЛесно можете да стигнете до манастира, ако сте с кола – минава се през квартал Кремиковци и по виещия се път в боровата гора. Спокойно, няма как да се объркате, тъй като отдалеч се виждат „греещите” златни кубета. Ако не разполагате с превозно средство, можете да се качите на автобус № 117 от автостанция „Изток”. С него пристигате в центъра на кв. Кремиковци, на спирка ул.“Св. Петка“ и след това продължавате пеша по пътя до манастира.

Има и горски пътеки, които водят към манастира, възползвайте се да се разходите сред красивата природа. До манастира има къде да се паркира колата.
Кремиковски манастир – какво ще видим?
вход на манастираОще в началото на двора на манастира ще усетите свежестта на боровата гора и невероятната атмосфера, породена от разнообразието от цветя, храсти и дървета, засадени около храма и прилежащите му сгради. Самият манастир е много добре поддържан, прави впечатление колко е чисто и подредено. Въпреки че части от манастира още се дострояват, но това не отнема от красотата му.
Децата могат да се любуват на зайчетата и пауните, които се отглеждат там. Ние се впечатлихме най-много от къдравите прасета, които отглеждат там.
къдрави свине
Можете да се отпуснете на специално направените пейки и дори да хапнете, ако сте донесли нещо. По пътя покрай Кремиковския манастир има и ресторант с вкусни ястия. В самия манастир също има място, където можете да похапнете манастирски гозби в „Магерницата”. От височината, на която се издига манастирът, можете да се насладите на прекрасни гледки.

Работното време:
всеки ден от 08:00-18:00 часа
Един от разкошните стенописи в манастира


История на Кремиковския манастир
Кремиковският манастир е изграден по време на Второто българско царство, при царуването на Иван Александър, а най много сведения за него има от 15 век. Тогава османските нашественици нахлуват в София и манастирът е напълно опожарен през 1382 година. След около 100 години местен болярин Радивой го изгражда наново и поръчва да го изографисат в памет на двете му починали от чумната епидемия деца.
прекрасни и пъстри стенописи
Покривът на храма е разрушен през 1503 г. от земетресение и е направен нов.
Кремиковският манастир играе важна роля като книжовен и културен център за софийското население по време на османското владичество. Част от мощите на св. Георги Софийски след неговата смърт са били пренесени в тук. През епохата на османското робство манастирът е служил за убежище на много четници.

Първоначално манастирът е бил мъжки, но след Освобождението в него се заселват двадесетина монахини-бежанки от Малашевско. В резултат на това популярността на манастира се увеличава. През периода 1901-1907 година се изгражда новата голяма църква „Покров на Пресвета Богородица”, а до западната стена на магерницата е построена сграда за игуменките и от 50-те години на 20-ти век манастирът е женски.

В наши дни Кремиковският манастир живее нов живот с непрекъснати реставрации от 1980-2003 година на стенописи в малката църква. Пред манастира през 1994 година е изградена чешма. В манастира се съхраняват интересни икони, както и евангелие, написано през 15- ти век по поръчка на софийския митрополит.
Манастирът не предлага настаняване, въпреки наличните големи жилищни сгради. Близостта до столицата го прави много подходящ за еднодневна разходка.

Забележителности около Кремиковски манастир
• На около 500 метра се намира лобното място на втория знаменосец на Ботевата чета. До мястото може да се стигне пеша през гората под манастира или по черния път в посока хижа Стрелец.
• Сеславският манастир „Св. Николай Мирликийски“ е построен в началото на XVII в. Днес е изоставен и единствено е запазена сградата на църквата.
• Рудника над квартал Кремиковци, който не е действащ от доста време насам. До него се стига като от центъра завиете на ляво и следвате пътя. Другият маршрут е от село Локорско, но пътят е черен и трудно проходим с автомобил.

• Изключително приятен за пикник и еднодневна разходка е малко известният водопад на село Подгумер. До него се стига, като карате само по главната улица на селото и стигайки църквата, завивате на ляво. В края на Подгумер пътят се дели на две и хващате ляво, а влизайки в гората, държите дясно, докато достигнете една изоставена сграда, където може да паркирате. Продължете пеша и след известно време ще стигнете реката, която трябва да се пресече и след няколко метра пред вас ще се открие прекрасният водопад.
Надявам се, че статията ви е харесала и ще провокира вашия дух на пътешественици!
Прочетете още:
За автора: Saveti
Коментари (0)
Все още няма коментари.