15 Интересни забележителности в Източни Родопи

Родопите притежават мистична притегателна сила. Щом веднъж започнеш да ги опознаваш, то не може да спреш и искаш да обиколиш възможно най-много забележителности в Родопите. В тази статия ще разгледаме идеи за места за разходка в Източните Родопи.
1. Меандър на река Арда край Маджарово
GPS координати: меандър на р. Арда до Маджарово
Красивата подкова на река Арда, край Маджарово е един от най-известните меандри, които заформя реката. Освен това, той и най-лесно достъпният, до който може да се стигне. Щом стигнете, не пропускайте да погледнете нагоре, има голяма вероятност да видите единствената в България колония на белоглави лешояди. Често може да ги видите как се реят в небето. Друг интересен факт за Маджарово е, че се намира в кратера на вулкан, изригнал преди повече от 35 милиона години. Ако сте приключенски настроение, може да си наемете каяк и да се спуснете по водите на реката и да се потопите максимално в красивата природа и атмосфера на мястото.
2. Средновековна крепост „Неутзикон“ – Мезек (Мезешка крепост)
GPS координати: мезешка крепост
Мезешката крепост представлява средновековно византийско укрепление, което е било изградено около 11-12 век, до село Мезек. Сред местните е по-познато като “Калето“ и е служила като граничка стражева крепост. Както повечето крепости се намира във високите части на село Мезек и от там се открива страхотна гледка. Стига се до там с кола, пътят е хубав и има паркинг, където да паркирате колата си.
Освен интересната история и красивата гледка, веднага ще ви направи впечатление и интересният шах, който е поставен в крепостта.
3. Тракийска гробница Мезек (Мезешка гробница)
GPS координати: тракийска куполна гробница Мезек
Друга интересна забележителност в Мезек е тракийскат гробница Мезек. Смята се, че е на повече от 2400 години, а интересен феномен е, че компасите отказват да работят вътре. Мезешката гробница е най-дългата гробница в България, дълга е близо 30 метра. Представлява дълъг коридор, две предверия, а в края й се намира погребална зала с конусовиден купол. Любопитно е, че е направена от дялани камъни, без никаква спойка помежду им и въпреки това са паснали идеално един към друг. На стените й са закачени холограми с предмети, които са намирани в близост до гробницата. Препоръчвам ви да си платите за беседа, за да могат да ви разкажат по-подробно за самата гробница.
Оставям интересно клипче за Мезешката крепост и гробницата:
4. Меандър на река Арда, край Стар Читак
GPS координати: Меандрите на Арда „Стар Читак – Боровица“
Другият известен меандър на река Арда се намира в близост до село Сухово. Пътят до него на места е доста тесен и разминаването с други коли е некомфорто, но пък гледката несъмнено си заслужава усилията. Първия път, когато го посетихме беше през месец март, тогава още не беше ‚‚потънал‘‘ в зеленина и въпреки това беше много красив. Заради красотата му се върнахме отново лятото, което несъмнено „изпълни“ очите и душите ни. На мястото с гледката се беше появило барче, където човек да поседне и да не отделя поглед от подковата. Човекът сподели, че е мечтал да отвори заведение на това място, с точно тази гледка.
5. Въжен мост Сухово
GPS координати: Въжен мост с. Сухово
Освен въженият мост на село Лисиците, в Източните Родопите ще откриете не толкова известният въжен мост, край село Сухово. Можете да се разходите по него, като разходката е около половин час и е изключително зареждаща и приятна. Хората често го пропускат, защото не знаят за съществуването му, а той се намира точно след Меандъра край Стар Читак, просто трябва да продължите по пътя към село Сухово, там става още по-тесен. Трябва да се кара много внимателно, пътят е широк точно колкота една каруца, навярно точно така е бил построен някога, а сега да се разминат две коли е просто немислимо, тръпки ме побиха и при мисълта да трябва да карам назад. За радост няма почти никакво движение по същия път, така че ние го преминахме успешно 4 пъти.
6. Тракийско светилище на Нимфите и Афродита, край село Каснаково
GPS координати: светилище на Нимфите и Афродита
По път за меандъра край Стар Читак, случайно ни попадна табелка с интересното име ‚‚Светилище на нимфите и Афродита‘‘, която ни привличе мигновенно и нямаше как да подминем. Интересната забележителност се намира на едва 15 км от Хасково и Димитровград. Древнотракийското светилище е издигнато в чест на водните нимфи и Афродита през 2-ри век от тракийски ветеран, а през 1968 г., придобива статут на национален паметник на културата. Трите извора впечатляват с архитектурата си, а водите са прочути с лечебната си сила. Всяка година там се провежда събор на Възнесение Господне (Спасов ден), 40 дни след Великден. Край водите се оставят дарове и се палят свещи. При нашето посещение през зимата времето беше мрачно, нямаше следа от никакви хора и беше леко зловещо.
7. Глухите камъни
GPS координати:Глухите камъни
Тази забележителност е една от най-мистичните места, която се намира в Източните Родопи. Край Глухите камъни се вихрят интересни легенди, а иманяри до ден днешен търсят имането, останало от тракийски войн, който бил изпратен към отвъдното с ‚‚девет вола злато‘‘. Едно от най-любопитните факти за мястото е, че там няма ехо. Изпробвахме го, и колкото странно и необяснимо да е това, в действително нямаше.

Тракийското светилище се състои в издялани стъпала в скалата, а типично като за Родопите, в скалите наоколо за издълбани над 300 ниши на труднодостъпни места. Учените и до днес гадаят каква е точната цел за издълбаването им. А гледката, която се открива от там към язовир Ивайловград те оставя безмълвен.
8. Мост Армира (Атеренски мост) – град Ивайловград
GPS координати: Атеренски мост
Мост Армира, познат още като Атеренски мост, е късносредновековен каменен мост над река Армира(Атеренска), намира се на около 7 км от Ивайловград. Построен е през XVI-ти век и е археологичестки паметник на културата. Пътят, който стига до него е нов, но е тесен и разминаването с други коли не е приятно. Хубавото е, че има обособен паркинг, който е точно до самия мост. Не е кой знае какво, но любителите на старинни мостове, могат да го добавят в списъка си.
9. Перперикон – Древният свещен град
GPS координати: Перперикон
Той е един от най-древните монументални мегалитни паметници, изцяло изсечен в скалите. Перперикон е бил обитаван от дълбока древност, има сведения за съществуването му още от преди 8000 г, по времето на епохата на Халколита. През V хил. пр. Хр. се е използвал за култова дейност свързана с култа към Бога-Слънце на хората от каменно-медната епоха. По времето на бронзовата епоха е изградено светилище посветено на бог Дионис на тракийското племе сатри.
Препоръчително е да си наемете беседа и да ви разкаже екскурзовод за мястото, иначе рискувате да наблюдавате само камъни и да не останете очаровани от мястото, въпреки красивата гледка. Беседата и обиколката продължават около час.
10. Свиленград
GPS координати: Стария мост в Свиленград

На мен лично много ми хареса Свиленград, приятно, китно градче, което се намира до голяма част от забележителностите, които искахме да обиколим. Сред тях бяха Мезешка крепост и гробница, Глухите камъни, меандъра край Маджарово, освен това не пропускайте Римския път край село Долни Главанак и Кромлех при Долни Главанак, познат още като българският Стоунхендж. Ако искате да ги обиколите, добра идея е да отседнете именно в Свиленград. Най-популярната забележителност и символ на града е Старият мост, познат още като Мостът на Мустафа паша. За него се носи интересна легенда, която ще ви разкажа в друга публикация.
11. Крепост Моняк (Монек)
GPS координати: Средновековна крепост Моняк /Мнеакос/
От крепостта Моняк не е останало много, за историята и язовир Студен Кладенец. Намира се до село Широко Поле, има табелка още в началото на самото село, завива се надясно от главния път. Пътят е много разбит, трябва да оставите колата на пътя и да се изкачите по черен път, за да стигнете до самата крепост. Преходът не е много лек, или поне на нас така ни се стори, защото го изкачихме лятото, в голямата жега. Съветвам ви да не правите тази грешка и да тръгнете рано сутринта или привечер, през голяма част от времето си под открито небе, носете си вода също така и удобни обувки. Въпреки нелеката задача да се изкачи, определено си заслужава, гледките, които се откривам към язовир Студен кладенец си заслужават усилията. След като достигнете крепостта не пропускайте в никакъв случай следващата красива гледка, която е тази към въжения мост Лисиците.
12. Въжен мост Лиците
GPS координати: въжен мост Лисиците
Тази забележителност доби голяма популярност в последните години и има защо да е така. Мостът представлява най-дългият въжен мост в България (260 м), преминаването му изобщо не е страшно, поклаща се леко, но не е болка за умиране и дъските са в добро състояние. За да стигнете до моста, трябва да прекосите свежа и приятна гора. За около 30-40 минути ще сте стигнали до моста. Освен нетипичната гледка на която ще се натъкнете, ще може да се разходите и да се докоснете до миналото. Прекосите ли моста ще ви върне назад във времето, когато хората са живели по много по-спокоен начин. В наши дни в селото живеят около 20-30 човека. Ние се натъкнахме на стадо овце, които пасяха свободно, дори нямаше овчар край тях, както и на група възрастни мъже, които играеха белот. Бяха доста мили и ни упътиха, след което продължиха с играта си.
Ако още имате сили, може да се изкачите до Чит Кая, от там се откриват още невероятно красиви гледки към язовир Студен кладенец и приридата, която обгръща мястото.
13. Татул
GPS координати: Татул
В селото, което е кръстено на отровното растение Татул, се намира едно озадачаващо каменно светилище, изградени около VI – I хилядолетие пр.Хр. Представлява мегалитен паметник, а в скалите е издълбан саркофаг с форма на пресечена пирамида, който няма аналог както в България,така и никъде другаде по света. До него се достига по изсечени стъпала и площадки. С мястото се свързват интересни легенди. Учените нямат едно мнение за какво точно се е използало мястото.Някои от теориите са, че се е използвало като храм-обсерватория, която е служела за наблюдение на изгрева и залеза на слънцето. По този начин тракийските царе или жреци синхронизирали календара си по движението на небесните тела.
Друга разпространена версия е, че е гробница на различна тракийски царе. Най-интересната версия е, че част от разкъсаното от вахканките тяло на Орфей е било поставено в саркофага на върха на светилището.
14. Дяволският мост
GPS координати: Дяволският мост
Една от най-мистериозните забележителности в Източните Родопи и мои личен фаворит. Ако не сте го посещавали, направете го. Самата енергия, природа и легендите там са завладяващи. Ако се интересувате от легендите за Дяволския мост, как се стига до там и всичко необходимо, за да отидете и да се насладите максимално на пътуването до там, прочетете статията ни – Дяволският мост – мистериозната забележителност в Източни Родопи
15. Каменните гъби (Бели пласт)
GPS координати: Каменни гъби
Скалният феномен Каменните гъби, освен с любопитните легенди за сформирането им, са известни още с лечебните си свойства. Образували са се преди милиони години, когато Родопите са били под водите на бурно море, а гъбите са се намирали на дъното му. До тях се стиг лесно, намирт се по пътя между Кърджали и Хасково. За да ги обиколите ще са ви нужни около 10 минути, затова помислете с коя друга забележителност да ги съчетаете.
Където и да решите да се разходите из Родопите няма да съжалявате. Харесайте си място на картата и просто отидете, цялата планина е заредена с необикновена енергия, градовете и селата са изключително красиви, с дълга, дори хилядолетна история на места. Приятна разходка!
За автора: Кристина Патрунова
Здравейте! Аз съм Кристина и съм пътешественик и травъл блогър. Пътуванията заемат голяма част от живота ми от години. Израснах и завърших в Испания, но България винаги е била в сърцето ми, затова се и завърнах тук. Опитвам да обиколя възможно най-много места из страната, за да наваксам изгубеното време, затова ще намирате и много публикации за страната и чужбина. Освен това в публикациите ми ще намерите възможно най-подробните и практични съвети за вашите пътувания.
Коментари (3)
Теодора
Много ми хареса представянето на забележителностите в източните Родопи. Вдъхновихте ме и скоро ще направим пътешествие до там. Поздрави!
Петя Колчева
Била съм в района 2-4 пъти около началото на м.май. Децата ни бяха там 2 пъти на приключенски лагери. Впечатлена съм от точното, сбито, добро представяне на района на източните Родопи. Благодаря! Вдъхновихте ни да посетим източните Родопи отново.