Дъблин – какви забележителности и съкровища крие ирландската столица?

Добре дошли в Дъблин, оживената столица на Ирландия, която предлага интимна и приятелска атмосфера на своите гости през цялата година (дори през студената мокра зима). С комбинацията си от внушителни исторически забележителности, кипящ културен живот и спиращите дъха планински гледки, които ограждат Дъблин от всички страни, този очарователен град е самото приключение за следващото ви пътуване.
Кога да го посетим? Климат в Ирландия.
Най-подходящият сезон да планирате пътешествие до ирландската столица е през лятото (в периода от юни до средата на септември), когато времето е топло и меко, а дните -дълги.
Времето през пролетта (март-май) и есента (средата на септември-ноември) е доста непредсказуемо (имайте предвид, че когато в Дъблин вали, то обилният дъжд може да продължи с дни).
(Дъблин през април)
Зимата (декември-февруари) е много студена и мокра.
Дъблин е ежегоден домакин на Фестивала на деня на Свети Патрик (St Patrick’s Day Festival) на 17 март и Bloomsday (16 юни) – празник, споменат в романа „Ulysses“ на местния писател Джеймс Джойс.
Ежегодните фестивали Dublin Fringe и Theatre festivals (продължаващи от началото на септември до началото на октомври) са посветени на съвременно изкуство, театър и музика.
Транспорт от София до Дъблин
Най-удачният начин да посетите Дъблин е с директен полет от София, с бюджетната авиолиния Rayanair. Полетите от летище София до Дъблин са всеки вторник, четвъртък, събота и неделя. Цените на билетите варират между 14 и 250 евро според сезона.
Когато кацнете в Дъблин, има редовна автобусна линия от летището до сърцето на града. Цената на еднопосочния билет за възрастен е 6 евро.
Имайте предвид, че повечето автобуси в Дъблин работят с система за точно таксуване, тоест въвеждате таксата си в монети в кутия до шофьора. Водачът ще провери дали сте въвели правилната сума и ще ви помогне да извадите билета си. Ако нямате точната сума, ще получите разписка за излишъка, който можете да възстановите в Dublin Bus Head Office, намиращо се на 59 Upper O`Connell Street. Друга възможност е да платите с предплатена смарт карта, която може да закупите при кацането на летище Дъблин.
The Dublin Pass
The Dublin Pass е карта на града, която може да закупите за един, два, три или пет дни и която позволява на посетителите да се докоснат до всичко, което ирландската столица може да предложи, като същевременно спестява М-Н-О-Г-О време и пари.
The Dublin Pass включва безплатен достъп до над 30 забележителности, паметници и музеи, както и широк спектър от допълнителни отстъпки и предложения за хранене.
Тук може да намерите подробна информация относно атракциите, които влизат в пакета и цените.
Къде да отседнем?
Ако за пръв път посещавате столицата на Ирландия, то най-добре да отседнете около центъра, за да имате лесен достъп до основните забележителности. Ако търсите по-бюджетно решение, може да се спрете на квартал Trinity, а ако искате да наблегнете на нощния живот, то районът на Temple bar е вашето място. Ако сте с деца, пък – Portobello.
Полезни връзки: Ако още нямате регистрация в Airbnb (изгоден и удобен начин за пътуване).
Ако пък предпочитате Booking, дори да имате регистрация, ето ви код, с който ще получите 10% обратно от общата сума на резервацията ви, след престоя ви (от което аз ще получа 15 $).
Забележителности в Дъблин
Важните исторически сгради в града, които заслужават вашето внимание, включват датиращият от 13 век Dublin Castle и внушителната катедрала St Patrick’s.
Замъкът в Дъблин – Dublin Castle
Замъкът в Дъблин (Dublin Castle) е бил официално седалище на британската власт в Ирландия в продължение на 700 години. Днес все още можете да разгледате останките от тогавашната структурата от 13-ти век като част от обиколката с екскурзовод. Съвременният замък в Дъблин датира от средата на 1700 година и се използва от ирландското правителство за значими държавни събития, като например встъпването в длъжност на ирландския президент и държавните банкети за посещение на демонстранти. Сред акцентите са Ladies Drawing Room, the Throne Room (Тронната зала) и St. Patricks Hall (залата „Свети Патрикс“).
Замъкът в Дъблин е отворен всеки ден от 9:45 часа – 17:45 часа (без 25-27 декември и 1 януари).
Входната такса за възрастен с екскурзовод е 10 евро, а без екскурзовод – 7 евро.
В официалния сайт на замъка ще намерите цените с отстъпки за деца и посетители над 65 години, както и може да букнете посещението си предварително.
Катедралата Св. Патрик – St Patrick’s Cathedral
Основана още през 1191 година, Катедралата St Patrick е Националната катедрала на Ирландската църква. Със своята внушителна 43-метрова кула тя се явява най-високата църква (не катедрала) в Ирландия.
Катедралата е отворена за посетители всеки ден от 09:30 часа – 17:00 часа, като в събота работното време е изместено до 18:00 часа.
Тук може да разгледате входните такси и всички предстоящи събития и да резервирате предварително посещението си.
Националният музей – The National Museum of Ireland
Националният музей на Ирландия акцентира върху националната и международната археология, ирландската история, ирландското изкуство, културата и природната история.
Музеят е отворен за посещения напълно безплатно.
Работно време:
- от вторник до събота: 10 сутринта до 17 следобед
- неделя и понеделник: 13 следобед до 17 следобед
- затворен на Коледа
[td_block_ad_box spot_id=“custom_ad_2″]
Музеят на писателите и театрите Аби и Гейт
Дъблин може да се похвали като родното място на световноизвестни автори, включително Оскар Уайлд, Джеймс Джойс и Самюел Бекет. Музеят на писателите (The Dublin Writers Museum) проследява в детайли техния живот, а театрите Abbey and Gate представят някои от най-известните им творби.
Музеят на писателите се помещава в автентична традиционна къща от 18-ти век, в която може да разгледате музейните стаи, библиотеката, галерията и административната зона.
А ето и една внушителна снимка от колеж Тринити (Trinity College) – най-старият университет в Ирландия.
Паркове и нощен живот
Ако планирате да посетите ирландската столица през лятото, градските паркове St Stephen’s Green и огромният Phoenix Park (там се намира зоологическа градина Dublin Zoo), са добра възможност да отдъхнете с чаша ароматно кафе.
За почитателите на нощния живот и забавленията, Temple Bar е крайречен квартал, известен главно с нощните барове и като дом на Ирландския филмов институт (Irish Film Institute).
(Temple bar. снимка: личен архив)
А ето и един емблемаричен бар:
Оживената пешеходна улица Grafton Street е главната търговска зона на града, известна и с уличните музиканти.
(Grafton Street. снимка: личен архив)
Също така, не пропускайте посещение с гид в Guinness Storehouse (официалният сайт може да намерите тук), Old Jameson Distillery (официален сайт – тук) или някоя от по-малките дестиларни в града, които ще разкрият пред вас света на уникалното ирландско уиски.
(Teeling distillery. снимка: личен архив)
Е, уверихте ли се вече, че Дъблин крие несметни съкровища, които си заслужава да посетите? Ако вече сте били там, ще се радвам да прочета с какво усещане от ирланската столица сте останали вие. 🙂
Коментари (0)
Все още няма коментари.