11 забележителности в Париж, които да включите в списъка си

„Когато добрите хора починат, отиват в Париж!“, това са думи на великият Оскар Уайлд. Е, Париж едва ли е точно Рая. Ако кривнете от известните туристически маршрути, може да ви се стори дори малко мръсен, пренаселен и доста шумен. Въпреки това чарът на „Градът на любовта“ е неотразим.
В Париж може да видите някои от най-прочутите архитектурни структури, строени някога от човека, като: Айфеловата кула, катедралата Нотр-Дам, бул.Шанз-Елизе и т.н. Но голямото очарование на този град, поне лично за мен, се дължи на неговото излъчване. То е скрито в малките детайли, привличащи като с магнит романтиците от цял свят. Малки детайли, като павираните улички и красиво подредените дървета. Уютните кафенета и сладкарнички на всеки ъгъл. Бирариите в стил „Бел Епок“, в чиито салони, почти сигурно, ще срещнете някой българин. Авангардните арт-галерии, отворени за изкуство и творци от цял свят…
Какво ще откриете в статията за Париж?
- малко история
- 11 забележителности в Париж, които непременно да включите в списъка си с любопитни факти и легенди около тях
- информация за билети и работно време на забележителностите в Париж
- практически съвети за различните забележителности, сред които Айфеловата кула, Лувъра, катедралата Нотр Дам и още много
- снимки от Париж и… допълнителен стимул да посетите Градът на любовта!
Малко история
Първите сведения за поселище в този район на р.Сена датират още от Желязната ера – или 3 век.преди Христа. Създадено е от племето „паризии“, близки родственици на келтите. Следва римското владичество, когато през 212 г. градът получава и сегашното си, прочуто име „Париж“ – в чест на племето-основател.
Париж е свидетел на велики исторически мигове като: Средновековието и Ренесанса, царуването на френските крале, Френската Революция, възхода и падението на Наполеон, 2-те световни войни..
А сега нека ви представя класация на 11 забележителности в Париж, влизащи в категорията: „Не пропускай за нищо на света“!
1. Айфеловата кула
Това е може би най-известният архитектурен монумент в света, емблема на Париж. Днес ни е трудно да повярваме, но при откриването й, кулата е окачествена като „ужасна“ и „чудовищна“.
Айфеловата кула е проектирана от Александър-Гюстав Айфел и е построена за Парижкото Изложение от 1889 година, проведено в чест на 100-годишнината от Френската Революция. Съоръжението е съставено от 15 хил. стоманени секции, скрепени заедно с 2,5 млн. нита.
Със своите 307 метра височина, кулата остава най-високата архитектурна постройка в света до 1931 г., когато Емпайър Стейт Билдинг в Ню Йорк (381 м), й отнема първенството.
Айфеловата кула има три нива, като най-горното се намира на шеметните 276 метра. До там може да стигнете с панорамен асансьор, който се взима от второ ниво. А гледката от върха е: „УАУ“!
Практически съвети:
1) Запазете си билети предварително, за да не чакате на опашка.
2) Посетете Айфеловата кула и вечер, когато е осветена и изглежда… уникално! През около 15 минути ще станете свидетели и на светлинно шоу.
3) Цени и работно време:
Работно време: всеки ден
От 15ти юни до 1ви септември от 9.00 ч. до 00:00 ч.;
През останалото време от годината – от 9.30 ч. до 23.00 ч.;
Около Великден и пролетната ваканция – удължено работно време до полунощ.
Цени:
* До второ ниво –Възрастни: 9 Е; деца от 12 до 14 год.: 7.50 Е ; за деца от 4 до 11 год: 4.50 Е;
* До върха – Възрастни: 15 Е; деца от 12 до 14 год.: 13.50 Е ; за деца от 4 до 11 год.: 10.50 Е;
- До стълбището (важи до второ ниво) –
За възрастен: 5 Е ; за деца от 12 до 14 год.: 4 Е; за деца от 4 до 11 год.: 3 Е ;
2. Лувърът
Пищният дворец, някога дом на френските крале, сега е невероятен музей на изкуството. В двора му се намира известната „Стъклена пирамида“ проектирана от Лео Мин Пей през 1917 г.
В Лувъра има повече от 30 хил. произведения на изкуството – от античността до съвремието. Невъзможно е да видите всичко само за едно посещение или един ден. Затова ви препоръчвам да се фокусирате върху някоя определена галерия. Сред най-атрактивните са галериите на класическа скулптура, италианския Ренесанс, френските художници от 17-ти век.
И не пропускайте най-голямата „звезда“ на експозицията: „Мона Лиза“ (a.k.a. „Джокондата“) на Леонардо да Винчи!
Експозициите са разделени в три департамента: Денон, Ришельо и Съли.
Работно време:
– от 9.00 до 18:00 ч. всеки ден без вторник
– до 21.45 в сряда и петък
Затворен на 1-ви Януари, 1-ви Май и 25-ти Декември.
Цени: за възрастен – 12 €
* всяка първа неделя от месеца – безплатно
Самият дворец „Лувъра“ е забележителност с впечатляваща архитектура. Заобиколен е от „Градините на Тюйлери“ – един от най-големите и красиви паркове в Париж, дело на прочутия ландшафтен архитект, Андре Ле Нотр. Паркът разполага с перфектно структурирани дървета, декоративни водни басейни и хубави пейки, на които можете да поседнете за да се насладите на заобикалящата ви красота (или да си направите една бърза закуска :).
3. Катедралата „Нотр-Дам де Пари“
Катедралата „Нотр-Дам“ (Света Богородица) е триумф на готическата архитектура. Разположена е в самото сърце на Париж на остров Сите в „Латинския квартал“. Този остров на р. Сена е историческият и географски център на града. На това малко парче земя келтското племе „паризии“ създава първото поселище, а след това римляните построяват гало-римския град Лутеция, от който се ражда Париж.
В по-късен период, от 6-ти до 14-ти век, островът е резиденция на френските крале.
Катедралата „Нотр-Дам“ е построена през 1163 година от крал Луи IX (Свети Луи) и епископ Морис. Целият строеж трае 150 години. Стилът е ранен и късен готик.
Орнаментният дизайн на фасадата веднага ще грабне вниманието ви. Изобилието от скулптури, летящи контрафорси и гаргойли ще спре дъха ви.
Вътрешността на светилището представлява огромно сводесто пространство, като най-отличителната част от интериора са красивите, витражни прозорци. Препоръчвам ви да отделите повече внимание на розовия прозорец в северния трансепт. Това е уникално произведение на изкуството, съдържащо 80 старозаветни сцени, вдъхновени от Светата Дева.
Всяка събота и неделя от 19:15 ч. катедралата предлага специално аудио-визуално шоу, което се осъществява върху екран от тюл с размер от 100 кв.м.
Вход – свободен.
Работно време: Всеки ден от 8.00 ч. до 18.45 ч., освен в Събота и Неделя, когато е отворена до 19.15 ч.
Не пропускайте да разгледате и 21-те фигури в „Галерията на кралете“, изгубили главите си по време на Френската Революция (главите са изложени в „Музея на Клуни“).
Любопитно: Съществува поверие, което гласи, че ако се завъртите на площадчето пред катедралата Нотр – Дам, ще се върнете в Париж. Въпросът е: искате ли??
Потресаващ пожар в Нотр Дам
За огромно съжаление, на 15.04.2019г. тази велика Катедрала претърпява ужасна трагедия… Избухва пожар в Нотр Дам, като причините за него за момента не са ясни, съобщават от BBC. Съществува хипотеза, че имат общо ремонтните дейности в катедралата.
След дълга борба с пламъците през нощта, огънят е овладян. За щастие са спасени 2 от емблематичните кули и много произведения на изкуството, съхранявани в Нотр Дам.
4. Булевард „Шанз-Елизе“
Бях беден студент, когато за пръв път попаднах на Шанз-Елизе. Идеално подредено пространство от асфалт, постройки, дървета и готини пейки. Интересното е, че до 16-ти век, това е била безлюдна, блатиста местност. Тогава същият онзи ландшафтен архитект, Ле Нотр, я облагородява.
Шанз-Елизе започва от площад „Де Ла Конкорд“ и завършва на площад „Шарл дьо Гол“. Разделен е на 2 части.
Долната част, опираща в „Де Ла Конкорд“, включва парка „Градината на Шанз-Елизе“ и „Малкия Дворец“ на изкуството.
Горната част се простира до „Триумфалната Арка“ и представлява дълга отсечка наситена с магазини, луксозни дизайнерски бутици, хотели, ресторанти, кафенета, кина и театри. Тази бляскава и оживена част от булеварда привлича в най-голяма степен туристите, както и самите парижани.
5. Триумфалната Арка
Триумфалната Арка е посветена на победите на френските армии от Революцията и Първата империя. Наполеон нарежда да се построи тази могъща структура през 1806 г., но не доживява да я види завършена през 1836 г.
Проектирана от JF Chalgrin, арката включва по-големи от реален размер релефи на фигури, които изобразяват отпътуването, победите и славното завръщане на френските армии.
От вътрешната страна на арката са изписани имената на повече от 660 генерали и повече от 100 славни битки.
От наблюдателната площадка на арката се открива панорамен изглед към 12-те авенюта (булеварда) радиално разположени от площад „Де Етоал..
Работно време:
– от 10.00-23:00 от 01.04 до 30.09
– от 10.00-22:30 от 01.10 до 31.03
Цена: 9 €
6. Базиликата „Сакре-Кьор“ (Свято сърце) и Монмартър
Посещението на това богоугодно място е един от най-ярките ми спомени за Париж. Изкачването на свещения за парижани хълм, Монмартър, където е разположена римокатолическата базилика, е цяло приключение. Калдъръмените, виещи се като серпентини в Алпите, улички са много красиви – особено през лятото, когато цъфтят розите. А когато изкачите хълма и зърнете това архитектурно произведение на изкуството в романо-византийски стил, ще разберете и защо я наричат „Бялата църква“. Наистина е ослепително бяла! Построена е от специален вид камък, калцит, който отделя бяло вещество, когато го вали дъжд. По този начин се гарантира прочутият бял цвят на базиликата и вечната чистота на „Святото сърце“.
Хълмът Монмартър е втората по височина точка в града (след Айфеловата кула) и от стълбите пред църквата се открива прелестна гледка към Париж. Без съмнение, едно от най-добрите места за селфита!
7. Люксембургската градина
Прекрасен парк за разходки и почивка, построен през 17-ти век по заръка на Мария Медичи. Основната заслуга за настоящия му вид е на архитекта проектирал и „Триумфалната арка“ през 19 в. – J.F. Chalgrin. В центъра на парка има голямо, осмоъгълно езеро с фонтан, обградено от две живописни тераси със статуи.
За мен две са забележителностите в парка, които не бива да пропускате. Едната е копието на „Статуята на свободата“ – бронзов модел, послужил за прототип на голямата статуя в Ню Йорк. Другата е „Фонтанът на Медичите“, скрит сред дърветата срещу източното крило на двореца. Най-красивият фонтан, който съм виждал!
[td_block_ad_box spot_id=“custom_ad_2″]
8. Пантеонът
Построен първоначално като църква и с фасада като на оригинала от Рим, Пантеонът е ярък представител на неокласическата архитектура. Сградата на американския сенат, Капитолий, заимства елипсовидният си купол именно от този проект.
След Френската Революция Пантеонът е превърнат в национален паметник. Това е най-известната гробница в страната. В криптата на някогашната църква „Свети Женевиев“ разположена на едноименния хълм в „Латинския квартал“, са намерили покой някои от за най-великите синове и дъщери на нацията, като: Жан-Жак Русо, Виктор Юго, Декарт, Емил Зола, Пиер Кюри, Мария Кюри, Ал.Дюма-баща и др.
Това е домът и на известното „Махало на Фуко“.
Сайт: Официален сайт
Работно време: Всеки ден от 10.00 ч. до 18.00 ч.
Цени: За възрастен – 7 Евро; За младежи от 18 до 25 год. – 4.50 Евро; За лица под 17 г. – безплатно.
9. Музеят д`Орсе
Известен като „Домът на импресионистите“, музеят д`Орсе е бивша жп гара от „Бел Епок“ ерата. Просторната постройка в стил модернизъм е приютила творби на някои от най-гениалните творци-импресионисти. Сред тях има художници от класическия Импресионизъм, като Дега, Мане, Моне и Реноар; до представители на Пост-импресионизма, като Сезан и Ван Гог.
А след като напълните сетивата си с шедьоврите на майсторите на импресионизма, може да се погрижите и за гастрономическите си нужди в исторически значимия ресторант на музея, разполагащ с позлатени тавани и блестящи полилеи (има и още 2 галантни кафенета).
Работно време:
Всеки ден без понеделник от 9.00 ч. до 18.00 ч.;
Удължено работно време в четвъртък – до 21.45 ч.;
Цени:
За възрастен – 11 Евро;
За младежи от 18 до 25 год. – 8.50 Евро;
За всички след 16.30 ч. (освен в четвъртък) – 8.50 Евро; в четвъртък – след 18.00ч.
10. Операта „Пале Гарние“ (а.к.а.Парижката Опера)
Ако трябва да опиша само с една дума тази красив нео-бароков дом на операта и балета в Париж, това ще да е въодушевено възклицание или въздишка! Проектирана е от Шарл Гарние в пищния „Наполеон III“ стил и е построена между 1862 и 1875 г. Фасадата включва класически колони и осем скулптури на алегории: Поезия, Музика, Идилия, Рецитация, Песен, Драма и Танц. Логията изобразява бюстове на композиторите Халеви, Майербер, Росини, Обер, Спонтини, Бетовен и Моцарт. На самия връх на сградата, в четирите й края, са разположени изящни, позлатени групи скулптури славещи Поетичността и Славата.
Ако сте заклети фенове на операта, не пропускайте да посетите и Библиотеката-Музей на Операта, разположена във вътрешността на сградата.
Предупреждение: в Парижката Опера избягвайте всичко, което съдържа числото 13! Това е легендарна лоша поличба за тази сграда.
11. Парижките катакомби
„Спри! Това е империята на смъртта!“ гласи надпис точно преди да влезете в катакомбите. Трябва да знаете, че опашките пред тях са дъъълги, а изживяването – малко зловещо, така че ако сте чувствителни и ви е неприятно от тесни и влажни пространства/страдате от клаустрофобия – помислете преди да се впуснете в това приключение. Ако това не ви плаши, действайте смело!
Всъщност тези катакомби са се появили след протест на парижани, които били против голямото гробище в града. Така се стига до създаването на тази „забележителност“, тъй като всички кости и черепи били преместени именно тук – костите са на близо 6 млн души, което създава репутацията на катакомбите на „най-голямото гробище в света“. Коридорите са дълги около 2 км и се намират на около 20 м под улиците на Париж.
Официалното им наименование е “Обществените костници”, но са известни като Парижките катакомби.
Работно време: от 10 до 17 ч. всеки ден без понеделник
Цена: 8 евро (намаление за лица до 25 г. от ЕС – 4 Е); деца до 12г. – безплатно
***
От стилните модни бутици до изисканата кухня, от една от най-известните катедрали до зловещите катакомби, Париж е синоним на изтънчения начин на живот и абсолютната свобода на съществуване! Париж е град, който със сигурност ще ви създаде невероятни спомени. Наричат го „Градът на любовта“, „Греховният град“, „Столица на модата“… Проверете сами в какъв град ще се превърне за вас Париж.
*Препоръка: използвайте метрото за придвижване – не наемайте кола или такси – само така ще избегнете огромните задръствания в града!
За автора: Иво Христов
Коментари (13)
Ники
Еха
Анка
Много полезна информация! С благодарност!
крис
забравихте Версай
Иван
Вместо катакомбите на 11-то място можеше да сложите Версайския дворец по-красив и по интересен.
Мария
Има ли достъп до операта за разглеждане или само при представление може да се види как изглежда вътре?
Елена
Много благодаря за поднесената информация, разбира се това ме върна в Париж. Надявам се да посетя градът на любовта пак и пак. Благодаря!
Ина
Ако позволите едно уточнение да направя . Операта Гарние (Palais Garnier) е проектирана не от Чарлз, а от Шарл Гарние (Charles Garnier).
Десислава
Благодаря.Всичко ще ми бъде от полза.
щщщщщ
оооооо
Георги
Браво