Другото лице на Тайланд и райските плажове

Другото лице на Тайланд и райските плажове
Всеки, който не е ходил в Тайланд е виждал снимки от райските плажове с перфектен пясък и кристални води, с кокетни палми и спиращи дъха гледки.
Като човек, който от години искаше да посети Страната на усмивките и да се докосне до всичко това, искам да ви покажа и другото лице на Тайланд.
Да, има уникални места – като от картичка, толкова красиви и изящни изглеждат, НО…
Това, което обикновено не се показва и за което НЕ се говори е, че не всичко е цветя и рози или в случая – чиста вода и прекрасен пясък.
За 3-седмичното ни пътуване бих могла да кажа, че обиколихме колкото се може повече места, особено по островите. И ето какви впечатления искам да споделя с вас: хвалбите оставам за другите ми публикации, тук ще се спра на негативните страни, които може да видиш само на място.
А именно:
Повечето хора наистина не си даваме сметка колко вредим на природата.
Застроена плажна ивица
Няма да коментирам факта, че на повечето плажове в Тайланд плажната ивица е силно застроена, за да може хотелите и бунгалата да са възможно най-апетитни за туристите – буквално леят бетон върху пясъка. По този начин скъсяват плажовете, а не си дават сметка, че с годините и самата вода “изяжда” плажната ивица… Но нали всичко се мисли в краткосрочен план и идеята е да спечелим повече сега.
Видяхме много багери, които продължават да застрояват и застрояват. За жалост и по този въпрос няма много какво да се направи, а картинката ни е до болка позната от българската действителност…
Боклуци и пластмаса във водата
Няма да ви казвам колко боклуци плуват във водата и излизат на брега – бутилки, опаковки, електрически крушки, каквото се сетите… И излизат на брега с миди и други морски създания полепнали по тях, които, както се досещате най-вероятно любителите на морска храна изяждат след това.
На повечето места плажът беше изметен или изчистен само пред самите хотели или заведения. Никой не си прави труда да почисти цялостно плажа, а и защо да го прави…
Един ден, както се разхождахме по един от най-хубавите (по мое мнение) плажове в Ко Самуй, видяхме 2ма човека от персонала на хотел да чистят – казахме си “добре, има надежда”. До момента, в който не забелязахме, че купчината събран боклук ЗАРАВЯХА В ПЯСЪКА! А на буквално 2 метра от тях имаше 3 кошчета за разделно събиране… Останахме потресени. Толкова необразовани хора се “грижат” по такъв начин за чистотата на плажа… И надали това е единственият случай…
Ето и кратко видео (не с много добро качество, но ще добиете представа):
Мерки срещу замърсяването
Не е случайно, че известният Мая Бей, на който е сниман “Плажът” с Леонардо Ди Каприо, е затворен за посетители и може да се види само от лодката, заради пораженията, които милионите туристи нанасят на кораловите рифове и биоразнообразието. Хвърлят пластмасови бутилки, опаковки, фасове и т.н.

Но тъй като Кралството печели най-много именно от туризъм – обикалянето с лодки не се регулира като брой, а със сигурност и това силно допринася за чистотата на морето и тези коралови рифове.
На Railey beach (един от най-хубавите плажове в Краби) може да се видят плуващи петна от гориво от многобройните лодки.
Направи ми много добро впечатление, че на един от най-красивите острови, които посетихме, точно като от картичка – остров Koh Nangyuan, беше забранено да слизаш с напитки в пластмасови бутилки, продукти в пластмасови опаковки или отпадъци, проверяват чантите преди да слезеш от самата лодка.
Това е страхотна практика, тъй като това беше единственото място значително по-чисто и красиво от всички останали, които посетихме, в които плуваха наистина много пластмасови отпадъци.
А повярвайте ми – да видите на такива райски места толкова боклук… променя начинът по който виждаш нещата и осъзнаваш проблема още по-дълбоко.
Заключение
Това е и смисълът на тази публикация – тези от вас, които са стигнали до тук, да се замислят още малко (ако вече не са) и да положат нужните усилия да променят леко навиците си и да опитат да променят навиците на близките си хора – не е толкова трудно.
Разбира се, проблемът е доста по-глобален вече и би трябвало да се спре изцяло производството на пластмаса, но докато обвиняваме света, правителството, заводите и някой друг, а не започнем с промяна от себе си… няма как нещо да се промени.
Така че призивът ми е следният: нека бъдем малко по-отговорни и да правим малкото, което зависи от нас. Ако всеки прави по малко, ще постигнем нещо ГОЛЯМО!
Ако подкрепяте идеята – споделете, нека достигне до повече хора!
Прочетете още: Колко е страшна вредата от пластмасата + 7 идеи за устойчиви заместители
Коментари (0)
Все още няма коментари.