9 приказни дестинации, превърнали се в сцени за „Игра на тронове“, които си заслужава да посетим още тази година


Категория: Туризъм

Автор: Теодора Господинова

Последно обновена: 10.05.2019

Game of thrones

За тези от вас, които по една или друга причина не следят най-популярната телевизионна драма на десетилетието, а именно „Игра на тронове“ („Game of Thrones“), най-вероятно идеята да организирате следващото си пътуване около местата, където е заснет филма, ви се струва леко налудничава.

Но истината е, че за истинските фенове, които с нетърпение очакваха излизането на всеки един от 8-те сезона на блокбъстъра (blockbuster), всяка малка пикантерия около заснемането на филма, в това число и избраните локации, представлява истинска сензация.

По тази причина сме събрали 9 от най-интересните места, където е заснет „Game of Thrones“.

1. Районът около езерото Mývatn, Исландия

Dimmuborgir, поле от застинала лава близо до езерото Миват (Mývatn), се намира в северната част на Исландия. Драматичният пейзаж в този район се състои от различни вулканични пещери и скални образувания, напомнящи за руините на древна цитадела.

Това място е една от локациите за снимките на трети сезон на телевизионната фентъзи драма „Игра на тронове“.

Снимките се осъществяват при средни температури от -11 °C.

Любопитен факт е, че „Game of Thrones“ е считан за ключов фактор за забележителния ръст на туристическите посещения в Исландия. Броят на посетителите се е увеличил от едва 500 000 през 2010 година на повече от 2.5 милиона през 2017 година (увеличение от около 340 %).

В допълнение, никоя популярна дестинация в света (с 2 милиона или повече годишни посетители) не наблюдава по-драстичен ръст на пристигащите през това десетилетие и сега Исландия има около седем пъти повече туристи годишно, отколкото е броят на постоянните жители на островната държава.

2. Пристанището на Есауира, Мароко

Драматичният финал на трети сезон се разиграва на пристанището на мароканския град Есауира (Essaouira).

Във филма, това е Залива на робите в гр. Astapor, известен със своите жители – елитни войни-евнухи, отглеждани и обучавани в Astapor, които Денерис Таргариен освобождава.

Небрежно позициониран на брега на Атлантическия океан, Есауира предлага на гостите си хубава почивка от шумотевицата на Маракеш и Казабланка.

Също така, той е известен като „Ветровитият град на Африка“ и предлага отлични условия за уиндсърф.

3. Лазурния Прозорец, Гозо

Сигурна съм, че всички фенове на „Игра на тронове“ си спомнят сватбата между Денерис и хал Дрого, на която прочутият Лазурен прозорец в Гозо служеше за сцена.

гозо синият прозорец
За съжаление това чудо на природата рухна в началото на 2017 г. и вече може да се види само на снимки или като сцена от филми и сериали. Въпреки това, остров Гозо заслужава да бъде посетен.

4. Мдина, Малта

Старата столица на Малта, Мдина, е грациозен средновековен град с китни тесни улички. Това я прави много подходяща като локация за известния сериал.

Мдина
Много от сцените от 1ви сезон се разиграват именно тук – в Мдина (Кралски Чертог).

5. Аит-Бен-Хаду, Мароко

Едно от емблематичните места в Мароко и редовна сцена за филмови и телевизионни продукции, Аит-Бен-Хаду (Aït-Ben-Haddou) представлява фона на градовете Юнкай и Пентос в трети сезон на „Игра на тронове“, където се разиграват по-голямата част от сцените на Денерис Таргариен.

Aït-Ben-Haddou е древно мароканско селище, разположено по древния караванен маршрут между Сахара и Маракеш.

Към днешна дата, населението и туристите са настанени в по-модерни жилища в друго село от другата страна на реката, а в старото селище Aït-Ben-Haddou сега живеят само четири марокански семейства.

6. Уарзазат, Мароко

Третата локация в Мароко, послужила като сцена за снимките на „Игра на тронове“, е град Уарзазат (Ouarzazate).

Защо там ли? На първо място градът, известен като „Вратата към пустинята Сахара“,  е дом на филмовата продуцентска компания Atlas, която се явява домакин на световноизвестни Холивудски продукции, като Гладиатор например.

В „Game of Thrones“, Уарзазат се явява пристанището на Пентос (Pentos), един от Свободните градове, в комбинация с Аит-Бен-Хаду, където Денерис Таргариен живее в изгнание.

7. Севиля, Испания

В петия сезон на касовата телевизионна продукция „Игра на тронове“, Alcázar of Seville, 7-вековният бивш кралски дворец в Испания, се превръща в сцена на Водните градини в град Сунспиър (Sunspear), ​​седалище на къщата Мартел (House Martell) и столицата на Дорн (Dorne).

Alcázar of Seville е неизменна част от световното културно наследство на ЮНЕСКО и е признат за най-стария кралски дворец в Европа, който все още се използва. Горните стаи на Алказар и днес се използват от испанското кралско семейство като официална резиденция в Севиля.

Алкасарът в Севиля е един от най-добрите примери за богатото въобръжение на мавританската архитектура.

Първоначално на това място в Севиля, през 12ти век, е била изградена първата арабска крепост. Строежът на сегашната сграда започва през 1364 година по заповед на крал Педро I.

8. Старият град на Дубровник, Хърватия

Дубровник, често наричан „Перлата на Адриатическо море“, е средно голям град, разположен на далматинското крайбрежие на Хърватия.

Старият град на Дубровник, препълнен със спиращи дъха готически, ренесансови и барокови църкви, манастири, дворци и фонтани, официално става част от световното културно и историческо наследство на ЮНЕСКО през 1979 година.

Старият град на Дубровник е сцена на три от най-емблематичните сцени в пети сезон на „Игра на тронове“, а именно:

Jesuit Staircase: стръмните барокови стълби, по които Церсей Ланистър, Кралица на Седемте Кралства на Вестерос, върви гола в знак на покаяние.

St. Dominic Street е мястото, където палачи убиват един от незаконните синове на крал Робърт, а също и сцената, когато Тирион и Брон стават свидетели на протестна реч през втория сезон.

Ploče Gate е мостът, по който минава Церсей Ланистър, след като минава гола през града в знак на покаяние и навлиза в Червената килия в края на петия сезон.

9. Тъмните прегради в окръг Антрим, Северна Ирландия

Няма как да пропуснем и Тъмните прегради (The Dark Hedges) в Северна Ирландия, представляващи тунел от огромни букови дървета, засадени през 18-ти век от семейство Стюар, за да впечатлят гостите, когато се приближиха до тяхната къща.

Но феновете на сагата „Game of thrones“ са истински удивени от преобразяването на Тъмните прегради в Кралският път (The Kingsroad).

 

А коя е вашата любима сцена от „Игра на тронове“? Споделете с нас в секцията за коментари отдолу! 🙂

За автора: Теодора Господинова

Теодора Господинова

Страстен пътешественик, който "страда" от нестихващо любопитство към света. Прекарах няколко години в „странстване“ като някои от местата, където съм живяла са Исландия, Португалия, Шотландия и Лондон. Надявам се статиите, които пиша да са полезни на тези от вас, които споделят моята страст – пътешествията! Enjoy! 

Напишете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Коментари (2)

Ивета

Определено Мдина ме грабна най-много!

Saveti

Старата на столица на Малта определено е едно чудесно място! <3